Založ si blog

Chovatelia pozor! Existujú choroby, ktoré Bojovnicu vyradia z boja

Každá Betta Splendens je väčšinou temperamentná, aktívna ryba. No nie vždy je tomu tak. Veľmi ľahko sa môže stať , že táto ryba zostane neaktívna, prestane reagovať na podnety, prestane prijímať potravu. Ak sa k týmto znakom pridajú známky poškodenia šupín, odfarbenie, nerovný povrch kože,… mali by ste zbystriť pozornosť. Vaša rybka môže totiž trpieť rôznymi chorobami.

 

Plesňové infekcie–  k infekciám dochádza obvykle, keď je ryba v zlom telesnom stave (kvôli zraneniu alebo traume), alebo keď sa nachádza v zlých životných podmienkach. Huba Ichthyophonus Hofer napáda hlavne staršie ryby a môže mať pre rybu hrozné následky, ak sa nelieči.  Toto ochorenie sa prejavuje vypúlenými očami, vredmi a cystami vo vnútorných orgánoch. Niekedy ho môžeme spozorovať aj tak, že ryba pláva abnormálne krúživými pohybmi.  Liečba tejto infekcie spočíva vo zvýšení množstva vápnika vo vode a zvýšení teploty vody.

 

Parazitárne choroby (Krupička/ Kožovec)-  Príznakom sú malé biele až bielosivé bodky, ktoré sa môžu rozšíriť na žiabre, hlavu,  oči. Ryby sa zvyčajne začnú zdržiavať len pri filtri- na okysličenom mieste. Táto choroba sa prejavuje aj tým, že ryba sa začne obtierať o steny akvária, rastliny, kamene- čokoľvek, čo jej poskytne úľavu. V najhoršom štádiu táto choroba končí smrťou. Liečba spočíva vo zvýšení teploty vody asi na 31°C a v osolení vody kuchynskou soľou, tiež možná liečba Entizolom. Liečba by mala trvať asi dva týždne.

 

Bakteriálne choroby- Príznakom je štiepenie plutiev a ich postupný rozpad. Táto choroba môže byť spôsobená zanedbaným akváriom a lieči sa špeciálnymi antibiotickými liekmi, ktoré kúpite v akvaristike.

 

Brušná vodnateľnosť (Malawi Bloat)- Príznaky sú malátnosť, zježené šupiny, vypúlené oči. Treba hneď začať s liečbou Acriflavinom alebo Metronidazolom . (Väčšinou sa dá liek zohnať pod názvom Entizol -je na predpis, ale keď poviete, že to potrebujete na liečbu rýb, určite Vám to predajú. Balenie obsahuje 20 ks 250 mg tabliet.)

 

Pri každej spozorovanej chorobe ihneď rybu odlovte do samostatného akvária a vodu vymeňte. Pokiaľ ochorenie pretrváva a nepomáhajú ani lieky určené na jednotlivé choroby, bude, žiaľ, nutné rybičku utratiť. 🙁

 

Chcem vám ale popriať, aby vaše Bojovnice boli zdravé a všetky choroby sa vášmu akváriu vyhýbali.

A takto to vyzerá, keď je Betta Splendes zdravá a aktívna:

 

Odporúčam ešte zahraničnú stránku v angličtine, v ktorej je pekne znázornený postup, ako sa starať o Bojovnicu, ak u nej spozorujete niektorý zo symptónov. http://www.wikihow.com/Cure-Betta-Fish-Diseases. V tejto nemeckej sa zase dozviete viac o jednotlivých ochoreniach: http://www.mybettasplendens.de/krankheiten1.html

A tiež, ako zvyčajne, nezabúdajte nás sledovať aj na slovenskej stránke na Facebooku 😉 https://www.facebook.com/pages/Betta-Splendens-Bojovnica-pestr%C3%A1/717507571676782 a ak máte akékoľvek otázky, alebo sa chcete podeliť o vaše zážitky s týmto milým stvorením, neváhajte tak urobiť čo najskôr.

Autor: Barbora

Autor: Barbora

 

Ryba Betta Splendens prežije aj bez vody

04.01.2015

Tí z vás, ktorí chováte túto rybku, ste si určite všimli, že pláva často k povrchu akvária. Je to úplne bežné, že Bojovnice chodia k hornej časti nádrže a prehĺtajú vzduch z povrchu viac »

Jednoduchý návod ako rozmnožovať Bettu Splendens

29.12.2014

Na začiatok si treba vybrať vhodný zdravý párik. Samec aj samica Betta Splendens by mali byť rovnako sfarbené. V akváriu nechajte viacero samíc, časom odpozorujte, ktorú samec uprednostňuje. viac »

Betta Splendens milujú živé kŕmenie

23.12.2014

Pozor na prekrmovanie! Potrava sa rybkám podáva obvykle dvakrát denne a malo by jej byť toľko, aby ju ryby skonzumovali do 5 minút. Nezjedené krmivo znečisťuje vodu a prekrmovanie nie je zdravé viac »

poľsko, demonštrácia, protest, manifest,

Tisíce učiteľov v Poľsku demonštrovali za vyššie platy, žiadali odchod ministerky

22.04.2018 08:11

Šéf odborov Slawomir Broniarz na demonštrácii označil súčasné platy pedagógov za "žalostné" a obvinil vládu zo zanedbávania učiteľov.

úmrtie, sviečka, pohreb

Zomrela 117-ročná Nabi Tadžimaová z Japonska, najstarší človek na svete

22.04.2018 08:03

Tadžimaová sa stala najstarším človekom na svete pred siedmimi mesiacmi po smrti Violet Brownovej z Jamajky, ktorá zomrela takisto vo veku 117 rokov.

maďarsko, protest, demonštrácia, 60.výročie protikomunistického povstania,

Rečníci budapeštianskej demonštrácie volali po opozičnom zomknutí

22.04.2018 08:00

Organizátori avizovali, že ďalšie protivládne zhromaždenie bude 8. mája, v deň ustanovujúcej schôdze nového parlamentu.

Steven Mnuchin

Americký minister financií zvažuje cestu do Číny

22.04.2018 07:41

Americký minister financií Steven Mnuchin zvažuje návštevu Číny, ktorej obchodné vzťahy so Spojenými štátmi sú v posledných týždňoch napäté.

borka93

Betta splendens-Dominantná ryba, ktorá sa nenechá utláčať

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 49956x
Priemerná čítanosť článkov: 6245x

Autor blogu

Kategórie