Založ si blog

Chovatelia pozor! Existujú choroby, ktoré Bojovnicu vyradia z boja

Každá Betta Splendens je väčšinou temperamentná, aktívna ryba. No nie vždy je tomu tak. Veľmi ľahko sa môže stať , že táto ryba zostane neaktívna, prestane reagovať na podnety, prestane prijímať potravu. Ak sa k týmto znakom pridajú známky poškodenia šupín, odfarbenie, nerovný povrch kože,… mali by ste zbystriť pozornosť. Vaša rybka môže totiž trpieť rôznymi chorobami.

 

Plesňové infekcie–  k infekciám dochádza obvykle, keď je ryba v zlom telesnom stave (kvôli zraneniu alebo traume), alebo keď sa nachádza v zlých životných podmienkach. Huba Ichthyophonus Hofer napáda hlavne staršie ryby a môže mať pre rybu hrozné následky, ak sa nelieči.  Toto ochorenie sa prejavuje vypúlenými očami, vredmi a cystami vo vnútorných orgánoch. Niekedy ho môžeme spozorovať aj tak, že ryba pláva abnormálne krúživými pohybmi.  Liečba tejto infekcie spočíva vo zvýšení množstva vápnika vo vode a zvýšení teploty vody.

 

Parazitárne choroby (Krupička/ Kožovec)-  Príznakom sú malé biele až bielosivé bodky, ktoré sa môžu rozšíriť na žiabre, hlavu,  oči. Ryby sa zvyčajne začnú zdržiavať len pri filtri- na okysličenom mieste. Táto choroba sa prejavuje aj tým, že ryba sa začne obtierať o steny akvária, rastliny, kamene- čokoľvek, čo jej poskytne úľavu. V najhoršom štádiu táto choroba končí smrťou. Liečba spočíva vo zvýšení teploty vody asi na 31°C a v osolení vody kuchynskou soľou, tiež možná liečba Entizolom. Liečba by mala trvať asi dva týždne.

 

Bakteriálne choroby- Príznakom je štiepenie plutiev a ich postupný rozpad. Táto choroba môže byť spôsobená zanedbaným akváriom a lieči sa špeciálnymi antibiotickými liekmi, ktoré kúpite v akvaristike.

 

Brušná vodnateľnosť (Malawi Bloat)- Príznaky sú malátnosť, zježené šupiny, vypúlené oči. Treba hneď začať s liečbou Acriflavinom alebo Metronidazolom . (Väčšinou sa dá liek zohnať pod názvom Entizol -je na predpis, ale keď poviete, že to potrebujete na liečbu rýb, určite Vám to predajú. Balenie obsahuje 20 ks 250 mg tabliet.)

 

Pri každej spozorovanej chorobe ihneď rybu odlovte do samostatného akvária a vodu vymeňte. Pokiaľ ochorenie pretrváva a nepomáhajú ani lieky určené na jednotlivé choroby, bude, žiaľ, nutné rybičku utratiť. 🙁

 

Chcem vám ale popriať, aby vaše Bojovnice boli zdravé a všetky choroby sa vášmu akváriu vyhýbali.

A takto to vyzerá, keď je Betta Splendes zdravá a aktívna:

 

Odporúčam ešte zahraničnú stránku v angličtine, v ktorej je pekne znázornený postup, ako sa starať o Bojovnicu, ak u nej spozorujete niektorý zo symptónov. http://www.wikihow.com/Cure-Betta-Fish-Diseases. V tejto nemeckej sa zase dozviete viac o jednotlivých ochoreniach: http://www.mybettasplendens.de/krankheiten1.html

A tiež, ako zvyčajne, nezabúdajte nás sledovať aj na slovenskej stránke na Facebooku 😉 https://www.facebook.com/pages/Betta-Splendens-Bojovnica-pestr%C3%A1/717507571676782 a ak máte akékoľvek otázky, alebo sa chcete podeliť o vaše zážitky s týmto milým stvorením, neváhajte tak urobiť čo najskôr.

Autor: Barbora

Autor: Barbora

 

Ryba Betta Splendens prežije aj bez vody

04.01.2015

Tí z vás, ktorí chováte túto rybku, ste si určite všimli, že pláva často k povrchu akvária. Je to úplne bežné, že Bojovnice chodia k hornej časti nádrže a prehĺtajú vzduch z povrchu viac »

Jednoduchý návod ako rozmnožovať Bettu Splendens

29.12.2014

Na začiatok si treba vybrať vhodný zdravý párik. Samec aj samica Betta Splendens by mali byť rovnako sfarbené. V akváriu nechajte viacero samíc, časom odpozorujte, ktorú samec uprednostňuje. viac »

Betta Splendens milujú živé kŕmenie

23.12.2014

Pozor na prekrmovanie! Potrava sa rybkám podáva obvykle dvakrát denne a malo by jej byť toľko, aby ju ryby skonzumovali do 5 minút. Nezjedené krmivo znečisťuje vodu a prekrmovanie nie je zdravé viac »

pendolino, vlak

Česi predstavili Slovákom vynovené pendolino

25.09.2017 20:00

Interiér rýchlovlaku pendolino, ktorý zabezpečuje spojenie medzi Prahou a Košicami, České dráhy výrazne obnovili.

kim, trump

Trump vyhlásil Severnej Kórei vojnu. Tvrdí to minister zahraničia KĽDR

25.09.2017 19:37

Podľa severokórejského ministra zahraničia Li Jong-hoa bol vyhlásením vojny Trumpov príspevok na Twitteri, v ktorom uviedol, že Kim Čong-un "tu už dlho nepobudne."

putin

Rusko porušuje na Kryme ľudské práva, mieni OSN

25.09.2017 18:49

Podľa misie OHCHR krajina porušuje ľudské práva vnútením ruského občianstva tamojším obyvateľom a úmyselným presúvaním stoviek väzňov a zadržaných ľudí do ruských väzníc.

Frauke Petryová, AfD, politici, hádka

Rozkol v AfD, Frauke Petry vynadala kolegom priamo pred novinármi

25.09.2017 17:58

Predsedníčka Alternatívy pre Nemecko oznámila, že nebude pôsobiť ani v parlamentnom klube tejto strany. Straníckym kolegom vynadala do anarchistov.

borka93

Betta splendens-Dominantná ryba, ktorá sa nenechá utláčať

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 40966x
Priemerná čítanosť článkov: 5121x

Autor blogu

Kategórie